Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
Ustawodawca nałożył na radę gminy obowiązek określenia w regulaminie minimalnego poziomu usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
Na postawie art. 6 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę (dalej: ustawa) przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzenie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
Umowa o zaopatrzeniu w wodę
Przedsiębiorstwo to – dostawca usług – nie może uzależniać zawarcia umowy od warunków nieprzewidzianych w tym przepisie.
Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzaniu ścieków powinna zawierać postanowienia dotyczące sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń.
W orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że przez sposób uiszczenia należności za pobraną wodę i odprowadzone ścieki należy rozumieć „ustalenie, w jaki sposób odbiorca usług ma spełnić swoje świadczenie polegające na zapłacie należności. Sposób uiszczenia należności obejmuje ustalenie, czy zapłata należności będzie się odbywać na podstawie rachunku albo faktury oraz czy spełnienie świadczenia będzie polegało na uiszczeniu należności w kasie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, czy też na jego rachunek, bądź alternatywnie poprzez oba te sposoby”. Przy określeniu terminu chodzi zaś o oznaczenie okresu rozliczeniowego i wskazanie dnia spełnienia świadczenia polegającego na zapłacie należności na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta